ГАЛУЗІ ВИКОРИСТАННЯ ГЛІЦЕРИНУ

Гліцерин з його унікальними фізичними та хімічними властивостями (гігроскопічність, висока в’язкість, низька температура замерзання розчинів та ін.) має широке використання в різних галузях промисловості. Найбільшу кількість гліцерину використовують для виготовлення вибухових речовин, пластичних мас, медичних препаратів, тютюнових виробів, миючих та косметичних засобів.

Автохімія

Антифриз на основі гліцерину - це екологічно чистий продукт, який містить спеціальні антикорозійні та антипінні присадки, які забезпечують безпеку та високу ефективність роботи паливної системи . Гліцерин безпечний для здоров’я людини, в порівнянні з етиленгліколевими антифризами, пари яких ядовиті, небезпечні для організму людини, горючі та вибухонебезпечні.

Тютюнова промисловість.

Завдяки високій гігроскопічності гліцерин використовують для регулювання вологості тютюну з метою усунення неприємного подразнюючого смаку.

Виробництво пластмас.

Гліцерин являється цінною складовою частиною при отриманні пластмас та смол. Ефіри гліцерину широко використовують в виробництві прозорих водостійких пакувальних матеріалів, наприклад, целофан.

Лакофарбова промисловість.

Гліцерин – цінний компонент полірувальних сумішей, особливо лаків, які використовуються для кінцевої обробки. Гліфталеві смоли представляють собою продукти поліконденсації гліцерину з фталевим ангідридом. Вони знайшли широке використання при виготовленні гліфталевих лаків та емалевих фарб холодної та гарячої сушки, а також при виготовленні нітролаків та нітрофарб. Плівки отримані з лаків на гліфталевих смолах мають хорошу твердість, еластичність та не розм’якшуються.

Харчова промисловість.

У багатьох кондитерських виробах використовується гліцерин, як вологоутримуючий елемент, а також в якості підсолоджувача: за 24 години кондитерські вироби без гліцерину можуть втратити до 12% вологи, а втрати з гліцерином – всього 3%. Викристовують гліцерин для отримання харчових поверхнево-активних речовин (ПАР), використовуємих в якості добавок, сприяючих підвищенню якості готової продукції.

Виробництво миючих та косметичних засобів.

Велика кількість сортів туалетного мила містить гліцерин, котрий посилює його миючі властивості, придає білизну шкірі та пом’якшує її. Гліцеринове мило сприяє видаленню фарбувальних речовин шкіри, засмаглої на сонці.

Медична промисловість.

Гліцерин знаходить широке використання в медицині та виробництві фармацевтичних препаратів. Його використовують в наступних цілях: для розчину ліків; надання вологості таблеткам та пігулкам; підвищення в’язкості рідких препаратів; зберігання від ензиматичних змін при ферментації рідин та від висихання мазей, паст ті кремів. Гліцерин має антисептичні властивості, тому його використовують для захисту ран від зараження. Антисептичні та консервуючі властивості гліцерину пов’язані з його гігроскопічністю, завдяки якій відбувається дегідратація бактерій.

Сільське господарство.

Гліцерин використовують при обробці насіння та сіянців. Розбавлені розчини гліцерину допомагають проростанню вівса та інших злаків.

Електротехніка та радіотехніка.

В радіотехніці гліцерин широко використовують в виробництві електролітичних конденсатів. Гліцерин використовують в галузі електроплатинування та при обробці алюмінію та його сплавів. Гліцерин використовують при виробництві алкідних смол, які використовують як ізоляційний матеріал.

Текстильна, паперова та шкіряна галузі промисловості.

Гліцерин в текстильній промисловості використовують в пряжі, ткацтві, друку, фарбуванні та шліхтуванні. Гліцерин надає тканинам еластичності та м’якості. Його використовують для отримання анілінових фарб, розчинів для фарб, а також в якості антисептичної добавки до фарб для друку. Гліцерин широко використовується при виготовленні синтетичного шовку та вовни. В паперовій промисловості гліцерин використовують при виготовленні кальки, пергаменту, папіросного паперу, паперових салфеток та жиронепроникного паперу. Гліцерин є одним з компонентів для воскових емульсій для дублення шкір.

Детальніше про Глицерин

Фізичні властивості Термічні властивості Класифікація
Молярна маса Щільність Температура плавлення Температура кипіння Реєстраційний номер CAS PubChem Реєстраційний номер EINECS
92,1 г/моль 1,261 г/см3 18 °C 290 °C 56-81-5 753 200-289-5